Program „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Wyszków wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

- Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

- Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno oraz na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. Uwaga ! W Nadlesnictwie Wyszków miejsce takie znajduje się na terenie leśnictwa Tuchlin w oddziale 130 a. [link do regulaminu]

- Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

- Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/czas-w-las-bezpieczenstwo-w-lesie

- Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu https://wyszkow.warszawa.lasy.gov.pl/w-zwiazku-z-zabiegami-gospodarczymi#.YIq7VqEwhPY

- Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków turystycznych (w przypadku zmian informacje zostaną opublikowane w artykule poniżej)

- W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych [odnośnik do strony koło łowieckiego Dzik; Lasy],

- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres wyszkow@warszawa.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: piotr.ludwikowski@warszawa.lasy.gov.pl, tel. 660-799-833

Nadleśnictwo Wyszków przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Ankieta dla użytkowników Programu "Znocuj w lesie"

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl