Program „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Wyszków wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

- Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

- Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno oraz na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. Uwaga ! W Nadlesnictwie Wyszków miejsce takie znajduje się na terenie leśnictwa Tuchlin w oddziale 130 a. [link do regulaminu]

- Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

- Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/czas-w-las-bezpieczenstwo-w-lesie

- Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu (kliknij tutaj

a) możliwe zakazy wstępu do lasu na terenie leśnictwa Tuchlin (kliknij tutaj

b) możliwe zakazy wstępu do lasu na terenie leśnictwa Somianka (kliknij tutaj

- Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków turystycznych (w przypadku zmian informacje zostaną opublikowane w artykule poniżej)

- W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych [odnośnik do strony koło łowieckiego Dzik; Lasy],

- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres wyszkow@warszawa.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: piotr.ludwikowski@warszawa.lasy.gov.pl, tel. 660-799-833

Nadleśnictwo Wyszków przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.