Wydawca treści Wydawca treści

Wycieczka rowerowa z leśnikiem przez Puszcze Białą

W dniu 22 sierpnia 2020 roku na terenie Nadleśnictwa Wyszków, leśnictwa Knurowiec odbyła się wycieczka rowerowa z leśnikiem przez Puszcze Białą zorganizowana z okazji jubileuszu 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Trasa wycieczki prowadziła nowo powstałą ścieżką turystyczno – edukacyjną, która w całości przebiega przez malownicze tereny Puszczy Białej. Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek o otaczającej nas przyrodzie, a także zapoznali się z historią lasów i administracji leśnej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Tego dnia pogoda była naprawdę słoneczna, a podróż leśnymi ścieżkami sprawiała wszystkim wiele radości. Czy wiedzieliście, że w lesie znajdują się słupki oddziałowe, które dzielą las na oddziały ? Po dotarciu na szkółkę leśną pracownik nadleśnictwa omówił podstawowe zasady produkcji szkółkarskiej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobny upominek oraz zostali zaproszeni na ognisko, gdzie mogli odpocząć oraz porozmawiać z leśniczym na tematy przyrodnicze.

Tegoroczna wycieczka za nami, a my myślimy już gdzie zabrać Was za rok. Dziękujemy wszystkim uczestnikom ! Do zobaczenia !


Ścieżka edukacyjna przez Puszczę Białą

W dniu 29 października na terenie Leśnictwa Knurowiec odbyło się oficjalne otwarcie 7 kilometrowej ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej przez Puszczę Białą. Ścieżkę wykonało Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota dzięki uzyskanej dotacji w ramach konkursu "WzMOCnij swoje otoczenie" organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Wańczyk, Przedstawiciel Stowarzyszenia Białebłota Andrzej Dańczyszyn, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białymbłocie Katarzyna Bloch, Główny Specjalista Centralnej Jednostki Inwestycyjnej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Jakub Kudliński oraz Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku  Krzysztof Bereda.

Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna w całości biegnie przez malownicze tereny Puszczy Białej. Zlokalizowana jest na terenie Nadleśnictwa Wyszków. Wybierając się na spacer nowo otwartą ścieżką dowiemy się bardzo wielu informacji i ciekawostek o otaczającej nas przyrodzie, a także pracy leśników. Czy wiedzieliście, że drewno jest surowcem w 100% odnawialnym ? Wzdłuż ścieżki oprócz tablic edukacyjnych zlokalizowane są różne atrakcje m.in.: tablice kierunkowe, stojaki na rowery, budki dla ptaków czy paśniki dla zwierząt. Szczęśliwcom i wszystkim tym, którzy uszanują podczas wędrówki przyrodę i leśną ciszę, może uda się nawet spotkać na swojej drodze przechadzającą się sarnę lub czmychającego między zaroślami lisa. Taki spacer to doskonała forma rekreacji, a także możliwość do poszerzenia swojej wiedzy.

Lokalizacja ścieżki:

W trakcie uroczystości ogłoszony został konkurs przyrodniczy pod tytułem „Przez Puszczę Białą”. Konkurs skierowany jest do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Białobłocie. Zadaniem uczniów jest nagranie krótkiego dwu minutowego filmiku zainspirowanego tematem z tablic edukacyjnych, który wylosowali (grzyby, ptaki, nowe pokolenie lasów, drewno jako surowiec odnawialny, martwe drzewo, bobry, owce). Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 6 grudnia w Szkole Podstawowej w Białymbłocie.

 

        


Przebieg ścieżki turystyczno edukacyjnej przez Puszczę Białą

 

Regulamin ścieżki turystyczno edukacyjnej przez Puszczę Białą  (kliknij tutaj)

 

 


Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna przez Puszczę Białą

Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota wraz z partnerem Nadleśnictwem Wyszków w drugim półroczu 2019 roku realizuje grant uzyskany w ramach konkursu dobrosąsiedzkiego "WzMOCnij swoje otoczenie", którego organizatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Do końca listopada bieżącego roku na terenie gminy Brańszczyk, a dokładnie w miejscowości Nowa Wieś powstanie „Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna przez Puszczę Białą”. Realizując projekt zadaniem Stowarzyszenia jest zaprojektowanie i wykonanie 7 kilometrowej, przyrodniczej ścieżki edukacyjnej z punktami edukacyjnymi, ławeczkami, stojakami na rowery, budkami dla ptaków, tablicami kierunkowymi. Głównymi celami projektu są zachęcenie społeczności do aktywnego wypoczynku oraz pogłębianie i upowszechnianie wiedzy przyrodniczej. Oficjalne otwarcie ścieżki planowane jest na październik 2019 roku.  Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. są Partnerem Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota. Link do strony partnera: http://raport.pse.pl/pl/