Lista aktualności Lista aktualności

Zbiór szyszek modrzewia polskiego zakończony

Zbiór szyszek to trudne zadanie, trzeba wdrapać się na drzewo, a następnie dosięgnąć do rosnących na cienkich gałązkach niewielkich szyszek. Zerwane szyszki zbieracz umieszcza w worku, który po napełnieniu bezpiecznie opuszcza na ziemię.

Praca na wysokości wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności, dlatego zbiór szyszek zlecany jest osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje. Pracownik zbierający szyszki przez około dwa tygodnie wspinał się na wytypowane drzewa rosnące w gospodarczym drzewostanie nasiennym modrzewia polskiego w leśnictwie Nowiny. W tym czasie zebrał 180 kg szyszek. Teraz, aby wydostać nasiona z zamkniętych szyszek, leśnicy  przekazali je do wyłuszczarni prowadzonej przez Nadleśnictwo Łochów. Z zebranych 180 kg szyszek po wyłuszczeniu pozostanie ok. 3,6 kg nasion. Co ciekawe, tysiąc nasion modrzewia waży zaledwie 4,5 g. Część z nich zostanie wysiana w szkółce, a pozostałe trafią do przechowalni, stanowiąc zapas na kolejne lata.

Obfity urodzaj nasion modrzewia występuje co 2-4 lata, a szyszki zbiera się od grudnia do lutego. Przed przystąpieniem do zbioru wyszkowscy leśnicy ocenili urodzaj nasion. Zebrana próbka szyszek została rozkrojona, a znajdujące się w nich nasiona policzone i ocenione. Na tej podstawie została podjęta decyzja o rozpoczęciu zbiorów.