Lista aktualności Lista aktualności

XXI Wielkie Grzybobranie za nami !!

Zgodnie z tradycją w minioną niedzielę kilka grup śmiałków aktorów, samorządowców i dziennikarzy wyruszyło do okolicznych lasów w poszukiwaniu grzybów.  

Od rana pogoda sprzyjała zbieraczom, przy okazji poszukiwań leśnicy
z Nadleśnictwa Wyszków zapoznawali uczestników z innymi ciekawymi aspektami które na co dzień spotykają w swojej pracy. Wszystkie drużyny wychodząc do lasu nie liczyły na spektakularne zbiory, jednak wynik zbiorów zaskoczył niejednego uczestnika.

Po powrocie drużyn z lasu pogoda przestała nas rozpieszczać i musieliśmy stawić czoła przelotnym ale intensywnym opadom deszczu. Kapryśna pogoda wcale nie zniechęciła uczestników do wspólnej zabawy, szczególnie najmłodsi wykazywali duże chęci na udział w konkursach „Leśnych Sprawności”. Odpowiadali na pytania z zakresu ochrony przyrody, sadzili młode drzewka, zapoznawali się z twardością poszczególnych gatunków drewna poprzez wbijanie gwoździa. Dużym zainteresowaniem również cieszyły się praktyczne konkurencję takie jak zbijanie budek lęgowych dla ptaków pod okiem doświadczonych leśników oraz składnie drewnianego domku. Za udział w konkurencjach uczestnicy otrzymywali ciekawe upominki.

W trakcie wydarzenia dzięki gościnności Kół Łowieckich uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami prowadzenia gospodarki łowieckiej oraz spróbować dań z dziczyzny serwowanych przez Myśliwych. 

XXI Wielkie Grzybobranie odbyło się w szczególnym roku dla Leśników, jest to rok obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. To dzięki ogromnym staraniom, stosowaniu zasad prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej przez kilka pokoleń Leśników wydarzenie może odbywać się w tak urokliwych okolicznościach Puszczy Białej. W związku z tym wydarzeniem Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków udostępnili dla uczestników wydarzenia wystawę ukazującą historię lasów i ludzi którzy mieli wkład w działania na rzecz tych wyjątkowych terenów.      

Nierozłącznym punktem wydarzenia jest pokaz „Zawody Drwali” gdzie Pilarze konkurują w wymagających precyzji i dokładności konkurencjach okrzesywania i przerzynki oraz przygotowania pilarki do pracy, wszystko oczywiście jest dokładnie punktowane a uczestnicy muszą mierzyć się nie tylko z dokładnością ale również z presją czasu. 

Dużą uwagę wszystkich uczestników przykuły stoiska okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, okolicznych stowarzyszeń i organizacji. Tradycyjnie odbyły się konkursy w celu wyłonienia najlepszych dań grzybowych, nalewek oraz komisyjna degustacja dań z dziczyzny, które wszystkie były pyszne i wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.  

Jednym z ciekawych i obleganych stoisk w trakcie wydarzenia było stoisko grupy sokolniczej „RABIEC”, gdzie można było z bliska zapoznać się z ptakami drapieżnymi oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat ich życia i bytowania.    

Wydarzenie urozmaicił również pokaz tresury psów zorganizowany przez Pana Tomasza Piotrowskiego, od wielu lat zajmującego się tresurą psów.

Grzybobranie to impreza cykliczna, która kolejny raz przyciągnęła nie tylko znaczne grono osób zainteresowanych zbieraniem jesiennych darów lasu ale również osoby głodne wiedzy przyrodniczej i pysznych dań z grzybów i dziczyzny.