Lista aktualności Lista aktualności

XVIII Wielkie Grzybobranie w Długosiodle za nami

12 września 2021 roku z Placu Targowego w Długosiodle przy ul. Tadeusza Kościuszki wyruszyło 8 drużyn w poszukiwaniu leśnych skarbów jesieni. Pod opieką leśników z Nadleśnictwa Wyszków grupy aktorów, dziennikarzy, samorządowców, mieszkańców i gości zebrały blisko 178 kg grzybów.

Wielkie Grzybobranie powstało w ramach współpracy Nadleśnictwa Wyszków, Gminy Długosiodło oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków zapraszali do uczestnictwa w licznych konkursach, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się ścieżka edukacyjna polegająca na zdobyciu leśnej sprawności w trzech konkurencjach. Uczestnicy Wielkiego Grzybobrania mieli również możliwość spróbowania przetworów z owoców leśnych oraz zabawy w drewnianym domku, który zaprojektować można było wspólnie z inżynierami leśnictwa.

Wielką popularnością cieszyły się stoiska przygotowane przez Koła Łowieckie. Myśliwi przybliżali wszystkim zainteresowanym problematykę łowiectwa oraz odpowiadali na pytania.

W konkursie drwali uczestnicy (pracownicy Zakładów Usług Leśnych świadczących usługi w Nadleśnictwie Wyszków) rywalizowali w 2 konkurencjach. Pierwszą z nich była zmiana łańcucha. Drugą bardziej efektowną konkurencją okazało się okrzesywanie i przerzynka kłód sosnowych. Najlepszy czas oraz najwyższą ilość punktów osiągnął drwal pracujący w Zakładzie Usług Leśnych EDMAR S.C.  Nagrody w konkursie ufundowały firmy Moc w ogrodzie Autoryzowany Diler Husqvarna, STIHL Wyszków Małgorzata i Jan Oczkowscy oraz Nadleśnictwo Wyszków.

Koła Łowieckie rywalizowały w konkursie na najsmaczniejszą potrawę myśliwską, natomiast sołectwa na najsmaczniejszą potrawę z grzybami. Nie obyło się również bez tradycyjnego konkursu nalewek.

W tym samym czasie na scenie czekały liczne atrakcje m.in.: koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Akteon", pokaz taneczno-akrobatyczny  Flashmob w wykonaniu Dziecięcej Rewii „Sylaba”, pokaz ptaków drapieżnych w wykonaniu Grupy Sokolniczej,  występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Starym Bosewie.

W trakcie wydarzenia mieszkańcy i goście mogli zaznajomić się z atrakcjami oferowanymi na terenie Gminy Długosiodło oraz zapoznać się z elementami zrównoważonej gospodarki leśnej promowanej na stoiskach przygotowanych przez Nadleśnictwo Wyszków oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.