Lista aktualności Lista aktualności

Trzecia edycja akcji „SprzątaMy” za nami

Nadleśnictwo Wyszków po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską akcję „SprzątaMy” zainagurowaną w dniu 15 czerwca 2022 roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką.

Akcja przeprowadzona przez Nadleśnictwo Wyszków cieszyła się dużym zainteresowaniem, zorganizowane zostały dwa spotkania. Pierwsze z nich odbyło się na terenie leśnictwa Knurowiec, gdzie wspólnie z pracownikami Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota oraz pracownikami Urzędu Gminy Brańszczyk udało nam się posprzątać fragment lasu zlokalizowanego nieopodal trasy S8. Duża ilość śmieci zebranych tego dnia daje do myślenia jak ważne jest organizowanie podobnych akcji edukacyjnych, mających na celu kształtowanie właściwych postaw ekologicznych. Pomimo pochmurnej oraz deszczowej pogody w dniu 21 czerwca 2022 roku, przeprowadzone zostało drugie spotkanie. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Wyszkowie udało nam się posprzątać śmieci rozrzucone wzdłuż ścieżki rowerowej relacji Wyszków - Leszczydół Nowiny.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych stanowią często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

smieci-w-lesie-internet-2022.jpg

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.