Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo bez tajemnic

Pracownicy samorządów gmin i powiatów Nadleśnictwa Wyszków 18 maja mieli okazję zapoznać się z tematyką łowiecką na warsztatach „Łowiectwo jako część gospodarki leśnej” prowadzonych przez leśników.

Tematyka poruszana na tegorocznych warsztatach jest bliska nie tylko leśnikom, ale także gospodarzom gmin i starostw.  Zwierzyna nie zna przecież granic terytorialnych i przebywa nie tylko w lesie. Często szkody przez nią powodowane dotykają rolników – mieszkańców gmin.

Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z danymi dotyczącymi ilość zwierzyny, która według prowadzonych inwentaryzacji żyje w naszych lasach. Dane te pokazane zostały także na tle wielkości w sąsiadujących Nadleśnictwach.  Zaprezentowany został także temat szkód łowieckich – kto jest za nie odpowiedzialny, kiedy może zostać wypłacone odszkodowanie, jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie i szacowanie szkody łowieckiej.

Warsztaty „Łowiectwo jako część gospodarki leśnej" były kolejnymi kierowanymi do władz samorządowych – w poprzednim roku realizowany był temat „Od nasiona do drzewa".

W części terenowej spotkania pracownicy samorządów mieli okazję zobaczyć różne metody zabezpieczania drzew przed zwierzyną – od metod chemicznych po zakładanie osłonek na pędy, zakładanie tub na drzewa gatunków liściastych, palikowanie modrzewia oraz grodzenia upraw. Zabezpieczanie drzew przed uszkadzaniem przez zwierzynę jest niezbędne przy tak dużej presji zwierzyny, która obecnie występuje.

Pracownicy gmin zauważyli, że takie spotkania są niezwykle cenne. Zarówno podczas części kameralnej jak i terenowej kierowali do leśników wiele pytań oraz zapraszali na spotkania rad gmin – tak, aby podobną wiedzą można było bezpośrednio przekazać także sołtysom i innym pracownikom.  Stwierdzili, że takie pokazywanie lasu przez leśników pozwala lepiej zrozumieć gospodarkę leśną i jej problemy.