Lista aktualności Lista aktualności

XIX Wielkie Grzybobranie w Długosiodle za nami

W dniu 11 września 2022 roku z Placu Targowego w Długosiodle drużyny aktorów, dziennikarzy oraz samorządowców pod opieką leśników z Nadleśnictwa Wyszków wyruszyły do lasu w poszukiwaniu leśnych skarbów jesieni. Pomimo pochmurnej, deszczowej pogody wszystkim dopisywał dobry humor. Z powodu małej ilości grzybów uczestnicy zostali nagrodzeni drewnianymi grzybami bez wyłaniania zwycięzców. 

XIX Wielkie Grzybobranie jest wynikiem wieloletniej współpracy Nadleśnictwa Wyszków, Gminy Długosiodło oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków zapraszali do uczestnictwa w licznych konkursach, zarówno dzieci jak i dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka edukacyjna, w ramach której uczestnicy mieli do zdobycia trzy leśne sprawności. Uczestnicy XIX Wielkiego Grzybobrania mieli możliwość spróbowania przetworów z owoców leśnych oraz złożenia drewnianej budki dla ptaków, którą zaprojektować można było wspólnie z inżynierami leśnictwa. Wielką popularnością cieszyły się stoiska przygotowane przez Koła Łowieckie. Myśliwi przybliżali wszystkim zainteresowanym tematykę łowiectwa oraz odpowiadali na pytania.

W konkursie drwali uczestnicy (pracownicy Zakładów Usług Leśnych świadczących usługi w Nadleśnictwie Wyszków) rywalizowali w 2 konkurencjach. Pierwszą z nich była zmiana łańcucha. Drugą bardziej efektowną konkurencją, okazało się okrzesywanie i przerzynka kłód sosnowych. Najwyższą ilość punktów zdobył drwal Adam Rutkowski. Zwycięzcy gratulujemy.  Nagrody w konkursie ufundowały firmy STIHL Wyszków Małgorzata i Jan Oczkowscy, Nadleśnictwo Wyszków oraz Moc w ogrodzie Autoryzowany Diler Husqvarna Wyszków.

Koła Łowieckie rywalizowały w konkursie na najsmaczniejszą potrawę myśliwską, natomiast sołectwa na najsmaczniejszą potrawę z grzybami. Nie obyło się również bez tradycyjnego konkursu nalewek. W tym samym czasie na scenie czekały liczne atrakcje m.in.: występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Blochach oraz pokaz ptaków drapieżnych w wykonaniu Grupy Sokolniczej Rabiec.

W trakcie wydarzenia mieszkańcy i goście mogli zaznajomić się z atrakcjami oferowanymi na terenie Gminy Długosiodło oraz zapoznać się z elementami trwałej, wielofunkcyjnej oraz zrównoważonej gospodarki leśnej promowanej na stoiskach przygotowanych przez Nadleśnictwo Wyszków oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.