Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy oddziałów Armii Krajowej pod Pecynką w ramach operacji „Burza” w Puszczy Białej

4 września 2021 roku po raz kolejny uczczono pamięć o polskich bohaterach poległych w bitwie pod Pecynką 31.08.1944 roku.

Bitwa pod Pecynką była największym i jednocześnie najbardziej tragicznym w skutkach bojem oddziałów AK w północno – wschodniej części Mazowsza. Wziął w nim udział III batalion 13 Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem majora Antoniego Jahołkowskiego ps. „Brzeski”, który liczył ok. 450 żołnierzy. Decydujące walki rozegrały się 31 sierpnia w okolicy Leśniczówki Pecynka, gdzie oddział pod dowództwem ppor. Alfreda Wieczorka „Tatara” w sile ok. 150 żołnierzy, okrążony przez wojsko niemieckie, stoczył kilkugodzinny bój o wyjście z okrążenia. Była to największa bitwa partyzancka w Puszczy Białej oraz jedna z największych na ziemiach polskich. Ranni i wzięci do niewoli zostali rozstrzelani na miejscu i pochowani w zbiorowej mogile. Po wojnie ciała poległych żołnierzy AK zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Ostrowi Mazowieckiej.

Obchody 77 rocznicy bitwy rozpoczęła polowa msza święta, która była dobrym momentem do zatrzymania się choćby na chwilę, by powspominać heroiczną walkę żołnierzy Armii Krajowej z okupantem. Następnie wspólnie odśpiewano hymn narodowy, po którym wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz wręczono medale i odznaczenia. Odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową, aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod odnowionym pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy odbyło się również w miejscowości Lipniak Majorat, gdzie 2 września 1944 roku, miała miejsce pacyfikacja wsi będąca odwetem za bohaterską akcję Polaków pod Pecynką. Niemieccy żołnierze w ciągu jednego dnia zamordowali ponad 440 cywilów, a także pod tablicami umieszczonymi na ścianie kościoła w Długosiodle, które upamiętniają żołnierzy AK oraz por. Alfreda Wieczorka ps. „Tatar” zakończyło uroczystości.